Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

 

11 Października 2020

Jeździectwo jako forma aktywności, rekreacja, hipoterapia i nie tylko… Wycieczka klasowa 8-klasistów

W piątek 02 października br. klasa 8 wybrała się do Klubu Jeździeckiego Lubliniec w Lublińcu. Jest to miejsce, które słynie w województwie śląskim nie tylko z ogromnej stajni i klubu jeździeckiego, ale przede wszystkim, że jest to cudowne miejsce rekreacji i możliwości aktywnego wypoczynku.

Klasa 8 miała możliwość zapoznania się z elementami pracy instruktora jeździectwa, ale również z typową praca w stajni.

Każdy z uczestników miał możliwość bycia oprowadzonym na sportowym koniu, a osoby jeżdżące czynnie – możliwość samodzielnej jazdy na koniu.

Celem wycieczki było również zapoznanie uczniów z alternatywną formą aktywności poza obowiązkowymi zajęciami w szkole, bądź formą rekreacji ruchowej. Dodatkowym atutem wycieczki było zapoznanie uczniów z elementami hipoterapii.

Czy jest hipoterapia?

Jest to sposób rehabilitacji ruchowej, wywiedziony z neurofizjologii (funkcjonowania układu nerwowego), którego podstawowym elementem jest kontakt z koniem. Terapia taka jest wieloprofilowa, co oznacza, że oddziałuje w tym samym momencie sensorycznie, psychoruchowo, psychomotorycznie, społecznie i psychicznie.

 

Po części praktycznej, przeszliśmy do stajni, aby dowiedzieć się, co znajduje się w jej poszczególnych miejscach oraz boksach. Było to m.in.: miejsce kąpieli koni, solarium, gdzie po każdym wyczerpującym treningu, konie regenerują swoje mięśnie oraz miejsce suplementacji.

Każdy boks przeznaczony jest dla konkretnego konia z podpisem jego imienia.

W końcowej części naszego spotkania, instruktorka Pani Magda pokazała, jak kształtuje się zaufanie pomiędzy koniem i człowiekiem – wchodząc - stojąc na koniu bez dodatkowych zabezpieczeń.

 

Wycieczka z pewnością dla niektórych uczniów wpisała się w przemiłe wspomnienia.

 

 

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code