Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

12 Grudnia 2018

I ja tam byłem, miód i wino piłem...

I ja tam byłem, miód i wino piłem...

czyli

BIESIADA Z MICKIEWICZEM

"Zapraszamy na biesiadę". Tymi słowami Adam Mickiewicz 30 listopada 2018roku zaprosił uczniów i nauczycieli na wspólne spędzenie czasu. A goście znamienici. Wśród nich Maryla Wereszczakówna - muza natchnienie, miłość jego życia. Kochankowie znów, ale tym razem śpiewająco, wyrażali „Niepewność" czy to jest przyjaźń ,czy to jest kochanie. Wkrótce do biesiadników, w towarzystwie przyjaciół, dołączył Mistrz Twardowski, który dzięki żoneczce Pani Twardowskiej przechytrzył uroczego diabła i ocalił duszę. Wprost z Dziadów na nasze spotkanie przybyły mroczne postacie - kruki, sowy i puchacze. Przybyły tu, aby ukarać znienawidzonego i okrutnego Pana. Ich obecność wprowadziła nastrój niepokoju i nieco zakłóciła sielankową atmosferę. Na szczęście ci biesiadnicy zabawili niedługo i, w aurze tajemniczości oraz grozy ze słowami „ Ciemno wszędzie, głucho wszędzie", opuścili uroczystość. Biesiada trwa dalej... Podczas niej dwaj Przyjaciele Mieszek i Leszek przekonali się, że" prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”, "a niedźwiedź Litwin miąs nieświeżych nie je". Ale czym byłaby Biesiada z Mickiewiczem, gdyby nie było na niej Tadeusza – Pana Tadeusz. Młody dziedzic Soplicowa zawitał do nas wprost ze szlacheckiego dworku na Litwie. Towarzyszyły mu kobiety jego życia – piękna i dojrzała Telimena oraz pełna uroku i wdzięku młoda Zosia. Telimena odrzucona przez młodzieńca wpada w złość i daje wyraz swoim emocjom. Nazwawszy naszego Tadeuszka kłamcą, człowiekiem podłym o języku smoczym i sercu jaszczurzym, wychodzi. Na szczęście to Zosia skradła serce Tadeusza i to jej młody Soplica wyznaje miłość.

 

„ I ja tam byłem, miód i wino piłem…" mówi Mickiewicz i żywi wielką nadzieję, że dożyje tej pociechy, że jego księgi trafią pod strzechy. A kiedy biesiada dobiega końca, nasz uroczy gospodarz słowami: ,,Poloneza czas zacząć” zaprasza wszystkich do tańca. Wśród pląsów i w rytm muzyki biesiadnicy oraz ich goście opuszczają salę. Czymże byłoby ta biesiada, gdyby nie nasi wspaniali aktorzy. To dzięki ich kreacjom mogliśmy poznać życie i twórczość naszego wieszcza, mogliśmy posłuchać Mickiewiczowskiej mowy i przenieść się nie tylko w zabawny, ale także w romantyczny i pełen nostalgii świat.

A o to oni:

Kinga Kubiesa - Maryla Wereszczakówna, Telimena ; Szymon Pach - Adam Mickiewicz
Tobiasz Sowada - Tadeusz Soplica; Hanna Góźdź - Zosia
Szymon Lazik - Widmo Pana ; Anna Herbst - Sowa
Szymon Cebula - Pan Twardowski ; Kuba Ledwig - Mefistofeles
Ola Brzeska - Narrator (Pani Twardowska); Dominika Popielarczyk – Pani Twardowska
Julia Biernacka -Narrator: Patrycja Zaja -Nnarrator
Maja Klosa- Dziewczynka; Mikołaj Weryho - Niedźwiedź
Filip Wystrach - Mieszek; Filip Herbst - Leszek
Biesiadnicy- Tomasz Szmolke, Marcel Hennek, Mateusz Mróz, Kaxper Maciek, Igor Karpacki
Chór ptaków (II cz. Dziadów) - Sara Plitzko,Nikola Lisek,Klaudia Mumot,Mateusz Hajsz,Mateusz Anioł, Jakub Weber,Oliwer Kutz, Mateusz Siano, Lena Stolecka, Tomasz Panicz
Głos - Emilia Wieczorek, Kuba Świerc - Raper
Poloneza tańczyli uczniowie biorący udział w spektaklu oraz uczniowie klasy III G,
Obsługa techniczna - Oskar Pater, Dawid Ziemlewski; charakteryzacja- Angelika Przywara, Natalia Weryho
W przedstawieniu wykorzystano utwór "Stepy akermańskie" w wykonaniu Andrzeja Stasiuka i ukraińskiego zespołu Haydamaky

Dorota Juszczyńska

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code