Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

16 Września 2019

Inauguracja programu "Dwa zamiast cztery- opolskie na rowery"

W poniedziałek 16 września w naszej szkole zainaugurowaliśmy działania związane z projektem "Dwa zamiast cztery- opolskie na rowery". Inicjatywa pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego ma na celu popularyzowanie jazdy na rowerze jako ekologicznego i ekonomicznego środka transportu. Wszelkie działania zwiększające poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym są niezwykle cenne, dlatego bez wahania przystąpiliśmy do tego projektu. Na pierwszym spotkaniu, który poprowadzili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i WORD-u (panowie Jarosław Piskorski oraz Dominik Grabowski) gościliśmy także:

ambasadora projektu- pana Czesława Rajcha (kolarz- dwukrotny mistrz Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego) oraz przedstawiciela Komendy Miejskiej w Opolu z wydziału ruchu drogowego- aspiranta Krzysztofa Wilka. Pan Czesław Rajch przedstawił dzieciom budowę roweru, pokazał buty do wyścigów szosowych oraz terenowych. Przybliżył dziecom tematykę kolarstwa. Pokazał jak wyglądają naturalne ścieżki rowerowe (zobacz, co to jest single track)- jednym słowem- zachęcał dzieci do szeroko pojętej aktywności na rowerze. Z kolei aspirant Krzysztof Wilk przypomniał dzieciom, jakie elementy wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia roweru. Mówił także o tym, dlaczego warto jeździć w kasku oraz kamizelce odblaskowej.Pokazał drogowe udogodnienia dla rowerzystów (kontrapasy, śluzy dla rowerów, ciągi rowerowe, ścieżki pieszo- rowerowe) przypomniał najważniejsze znaki dla rowerzystów. Zwracał uwagę na ostrożność i rozwagę podczas jazdy na rowerze. Na koniec dzieci miały możliwość przetestowania swoich reakcji na bodźce na urządzeniu do trenowania czasu reakcji. Na takich urządzeniach trenują np. kierowcy formuły 1 

. A tak wyglądało to u nas:
Najlepszym refleksem wykazał się Maks- uczeń klasy ósmej. Podczas całej imprezy uczniowie mieli okazję odpowiadać na różne pytania i wygrywać nagrody.  Mogli także sami zadawać pytania prowadzącym. Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia: 

Wkrótce także filmik- zapraszamy!

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code