Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

25 Października 2019

I Jesienny Rajd Rowerowy

W piątek 18 października, korzystając z pięknej polskiej jesieni wybraliśmy się z klasą piątą „b” na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Naszym celem był Rezerwat Przyrody- Staw Nowa Kuźnia oraz Pomologia ze swoimi atrakcjami. Zaplanowaliśmy trasę o długości  11 km i przeznaczyliśmy na jej pokonanie trzy godziny. Wyruszyliśmy około godziny 9.00 spod szkoły. Jechaliśmy ulicą Szkolną, następnie przeszliśmy po pasach i skierowaliśmy się w ulicę Szpitalną. Z ulicy Szpitalnej skręciliśmy w prawo, w ulicę Polną.

Następnie skręciliśmy w ulicę Leśną i obok Stacji Kontroli Pojazdów wjechaliśmy na ciąg pieszo-rowerowy na ulicy Parkowej i Grunwaldzkiej. Skręciliśmy w lewo w ulicę Rudnicką, którą dojechaliśmy do polnej drogi łączącej się z ulicą Stawową w Nowej Kuźni. Pierwszy dłuższy postój zaplanowaliśmy na wieży widokowej przy nowokuźnickim stawie.  Do tego miejsca dotarliśmy po drewnianej kładce a jazda po niej była dodatkową atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla nas- opiekunów. Z wieży widokowej roztacza się widok na całą okolicę, a my mogliśmy „podglądać” przyrodę za pomocą lornetek. Było to szczególnie ciekawe bo miejsce to jest rezerwatem przyrody. Niektórzy rejestrowali wszystko na swoich telefonach. Tutaj także Pani Kornelia przekazała najważniejsze informacje na temat tego miejsca. Był też czas na posiłek i zabawy. Po dłuższym odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę. Wróciliśmy po tej samej drewnianej kładce na ulicę Stawową i pojechaliśmy w stronę ulicy Szkolnej. Ulica ta wyprowadziła nas poza Nową Kuźnię. Skręciliśmy w prawo w polną drogę jadąc w kierunku Pomologii. Park i drzewa o tej porze roku wyglądają szczególnie atrakcyjnie. Złoto-czerwone kolory i słońce przebijające się przez korony drzew sprawiały, że wszystko wokół nas skrzyło się radosnymi barwami- co zachęcało dzieci do zabaw. Na Pomologii przejechaliśmy przez Park Arboretum i obok dawnego Królewskiego Instytutu Pomologicznego. Pani Kornelia pokazała nam także „Tunel Miłości”. Z Pomologii polną drogą udaliśmy się w stronę Prószkowa i znowu zatrzymaliśmy się na odpoczynek , tym razem na placu zabaw. Stamtąd chodnikiem przeszliśmy w pobliże ulicy Osiedle, która łączy się z ulicą Josepha von Eichendorffa. Przy tej ulicy znajduje się kapliczka w której- według lokalnej legendy- została zamurowana zła kobieta. Dalej pojechaliśmy na wprost i z ulicy Korfantego skręciliśmy w prawo w ulicę Kościuszki. To był już ostatni etap naszego rajdu, ponieważ przy tej ulicy znajduje się nasza szkoła- punkt docelowy. Po podsumowaniu wycieczki uczniowie udali się do domu, bądź do świetlicy szkolnej. Wycieczka okazała się „strzałem w dziesiątkę”, co potwierdzały uśmiechy dzieci, a także ich komentarze po zakończonej imprezie. Chcielibyśmy w następnych latach kontynuować takie rajdy, a nawet rozszerzyć je o cykl wiosenny, bo wtedy przyroda pokaże nam całkiem inne oblicze…

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code