Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

21 Listopada 2019

Tydzień Życzliwości

„Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótke i łatwe do wypowiedzenia,

ale ich działanie jest naprawdę wielkie”.

                                                                                                                                                                   Matka Teresa z Kalkuty   

            Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, który przypada na 21 listopada. Dzień ten ogłoszony został jako dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji pod hasłem „Znajdź się wśród życzliwych”.

Idea Dnia Życzliwości narodziła się w 1973r. w Stanach Zjednoczonych. Była to odpowiedź na konflikt Egiptu i Izraela. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązania problemów w sposób pokojowy.

Obecnie święto jest już obchodzone w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny a bardziej społeczny. Jego cele są następujące: uwrażliwienie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści i antypatii.

Z tej okazji realizowaliśmy szkolny projekt życzliwości. Przez cały tydzień uczniowie mogli wykazać się empatią wobec kolegów, koleżanek oraz wszystkich pracowników szkoły. 

Brali udział w zajęciach warsztatowych rozwijających komunikację i promujących kampanie społeczną Cartoon Network „Bądź Kumplem nie Dokuczaj”. Na korytarzu pojawiła się ławeczka życzliwości, na której można było usiąść i życzliwie porozmawiać. Uczniowie stworzyli Kwiatową Aleję Życzliwości , w której znalazły się piękne kwiaty z hasłami dotyczącymi szacunku, uprzejmości i miłych słów. Na szkolnym korytarzu pojawiły się karteczki z napisem „Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej” . Cieszyły się one ogromną popularnością.

21 listopada przedstawiciele samorządu szkolnego rozdawali naklejki uśmiechniętych buziek, aby w ten sposób wywołać pozytywne emocje i uśmiech na twarzy. W klasowych plebiscytach wybierano Najżyczliwszego Ucznia, który nagrodzony zostanie Medalem Życzliwości (wkrótce więcej informacji na ten temat). Na szkolnym słupie ogłoszeniowym znalazły się kody, które można odczytać z pomocą specjalnej aplikacji. Uczniowie , którzy odczytają najwięcej tekstów otrzymają nagrody rzeczowe. Można też wpisać się do „Księgi Miłych Słów”. Wystawiona zostanie w szkolnej bibliotece. Obecnie księga wędruje po klasach , a uczniowie zapisują w niej własne złote myśli.

                                                                                                              Koordynator projektu Pedagog Monika Kowalczyk

 

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code