Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

26 Lutego 2016

WIELOZMYSŁOWE DOŚWIADCZANIE

Sensoplastyka jest metodą, która wpływa na stymuluję wszystkich zmysłów, rozwija świadomość ciała i przestrzeni, wpływa na rozwój mowy oraz buduje poczucie bezpieczeństwa. Działania sensoplastyczne wpływają na rozwój kreatywności i twórczego myślenia dzieci.

W projekcie udział wzięli uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzeciej. Zajęcia odbywały się w nietypowy sposób – zamiast w ławkach, uczniowie pracowali na rozłożonej na podłodze folii malarskiej. Zeszyty zastąpiono miskami wypełnionymi produktami spożywczymi. Nie było również gotowego przepisu, a fartuszki schowano… Dzieci mogły dać upust swojej wyobraźni, doświadczając, porównując i wnioskując. W sali unosił się zapach pomarańczy, cytryn i migdałów. Każda z klas realizowała inne zadanie:

1a wykonywała masy plastyczne przypominające domową ciastolinę, a następnie wykrajała z niej specjalnymi foremkami imiona.

1b zrobiła „ścieżkę” z masy solnej, którą przyozdobiła materiałem sypkim: kaszą, fasolą, grochem i makaronem. Tak powstał dywan sensoryczny, po którym można było spacerować bosymi stopami.

1c zajęła się „malowaniem na mleku” (wykorzystując do tego olej i barwniki spożywcze) oraz marmurkowaniem papieru.

2a przygotowała masy plastyczne, którymi przystroiła narysowany na tekturze labirynt w formacie XXL. Pachnący labirynt, dzieci obsypały także materiałem sypki.

2b wykonała ekologiczne farby, którymi następnie przy pomocy gumowych rękawiczek malowała kolorowanki na dużych płaszczyznach.

3 klasa miała z kolei okazję zrobić z domowych produktów lampę lawową. Podświetlana latarką dawała jeszcze większy efekt. Uczniowie dowiedzieli się również, że z połączenia mąki ziemniaczanej i wody powstanie ciecz Nienewtonowska, która zaprzecza prawom Newtona, raz zachowuje się jak ciecz, a innym razem jak ciało stałe.

Dzieci były radosne i zrelaksowane oraz chętne do powtórzenia takich zajęć.


Wszystkie te niesamowite chwile zostały uwiecznione na zdjęciach – zapraszam do obejrzenia:

Klasa 1a:

Klasa 1b:Klasa 1c:

Klasa 2a:Klasa 2b:Klasa 3:

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code