Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

13 Grudnia 2016

Festiwal Gier Planszowych

Co robi współczesne dziecko w wolnym czasie? Z pewnością najczęściej włącza telewizor lub komputer i jest z tego bardzo zadowolone. Znajdzie się też pewnie duże grono rodziców, dla których jest to wygodne, bo nie muszą zajmować się pociechą. Zapominają o tym, że dziecko siedząc we własnym pokoju, w pojedynkę przeżywa emocje. Aby choć trochę zmienić ten stan rzeczy, po raz czwarty zorganizowaliśmy Festiwal Gier Planszowych. Zaprosiliśmy do udziału 6 szkół z terenu województwa. Nauczyciele zachęcili dzieci do wykonania gier planszowych, a uczniowie w ten projekt wciągnęli rodziców. I po raz czwarty zostaliśmy zaskoczeni

pomysłowością, kreatywnością oraz starannością wykonania gier. Już same tytuły rozbudzały wyobraźnię. No bo o czym może być np. gra „Czekolandia”, albo „Zaczarowana Kraina” czy „Himalayka”? Festiwal pokazał, jak wielkie pokłady twórczego myślenia znajdują się w głowach dzieci. Pomysły na grę były bardzo różne. Na przykład podczas gry w „Planszową Grę Sportową” trzeba się było mocno napocić, aby wykonać zadania ruchowe czekające na graczy. W innych grach trzeba było wykazać się dużą wiedzą ogólną, aby odpowiedzieć na pytania, które gracze napotykali w drodze do mety. Wspólnie spędzony czas był także okazją do rozmów, poznania nowych koleżanek i kolegów z innych szkół. I jeśli wydaje Wam się, że w dobie współczesnych technologii komputerowych nie ma miejsca na gry planszowe, to zobaczcie proszę krótki film z Festiwalu. Zobaczycie, jakie emocje towarzyszą dzieciom, jak łatwo wciągają się w interesującą grę. Grając w planszówki, dzieci uczą się nowych słów, liczenia, logicznego myślenia, dowiadują się, że nauka poprzez zabawę jest przyjemna. Zaletą planszówek jest to, że nie ma w nich brutalności, a grając w nie dziecko uczy się, jak radzić sobie z przegraną i jak zachować się, gdy wygra. Każda gra czegoś uczy, a taka wymyślona i wykonana samodzielnie jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Mamy nadzieję, że gry będą okazją do rodzinnych potyczek i wspólnego spędzania czasu.

Miło nam także poinformować, że dwie gry wykonane przez uczniów naszej szkoły zdobyły dwa czołowe miejsca. Przypomnijmy, że to uczestnicy Festiwalu- uczniowie i ich opiekunowie wybierali te najlepsze. 10 najlepszych gier Festiwalu przedstawia się następująco:
1. „Himalayka”- Ela Tenus, klasa IIb, PSP w Prószkowie
2. „W mieście”- Łukasz Chowaniec, klasa IIIb, PSP w Prószkowie
3. „Planszowa Gra Sportowa”- Samuel Gurbierz, ZS Zimnice Wielkie
4. „Czekolandia” SP 1 Niemodlin
4. „Dinopolis” ZS Zimnice Wielkie
5. „Wyścig ptaków” SP Zielina
6. „Kosmiczny wyścig” Przemek Licznar, klasa IIb PSP Prószków
7. „Syrenka z Adriatyku” ZSP Złotniki
7. „Zaczarowana Kraina” SZP Złotniki
8. „Rolnik” SP 1 Niemodlin
9. „134” SP Zielina
10. „Pajęczyna” NSP Dytmarów
Poza dziesiątką znalazły się gry:
„Potyczki rodzinne” SP 1 Niemodlin
„Matematyczny mecz” i „Sznur” NSP Dytmarów
„Pirackie potyczki” ZS Zimnice Wielkie
„Pułapki na żabki” ZSP Złotniki.
Bardzo dziękujemy również sponsorom, bez których nie udałoby się zorganizować takiej imprezy oraz pani Róży Malik- burmistrz Prószkowa, która objęła Festiwal swoim patronatem.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmu z Festiwalu.
Kazimierz Janczak, koordynator Festiwalu Gier Planszowych

4 Festiwal Gier Planszowych wsparli:


©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code