14 Marca 2019

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU:)

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy w tym roku 15 marca.

Podejmowane działania miały na celu:

- uświadomienie uczniom korzyści i zagrożeń płynących z użytkowania Internetu

- wskazanie uczniom, w jaki sposób unikać zagrożeń w sieci oraz jak reagować, gdy się z nimi zetkną

- uświadomienie konsekwencji niewłaściwego wykorzystywania Internetu

- promowanie internetowej etykiety, właściwego zachowania w odniesieniu do innych użytkowników Internetu

- rozwijanie logicznego myślenia i kreatywności.

Realizacja działań rozpoczęła się już trzy  tygodnie przed wyznaczonym terminem. Uczniowie starszych klas pod okiem pani Kornelii Kownackiej i Joanny Nieschwietz tworzyli krzyżówki, rebusy i zadania z kodowaniem powiązane z tematem Internetu. Tym samym powstał pakiet pomocy dydaktycznych przekazany nauczycielom.
Oto pomoce pakietu:
- krzyżówki  123456
- rebusy 123
- wykreślanki 12
- rozkoduj to! 1, 23

Dzielić się skojarzeniami z Internetem uczniowie mogli również uzupełniając krzyżówki z hasłem: NETYKIETA, umieszczone w różnych miejscach szkoły. Krzyżówki szybko zapełniły się pomysłami.

W świetlicy pani Katarzyna Nocoń przygotowała plakaty tematyczne z uczniami klasy VII.

Uczniowie tej klasy nagrali również film podejmujący kwestie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Film został uczniom zaprezentowany na lekcjach informatyki.

15 marca nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy przeprowadzili w klasach zajęcia na podstawie scenariuszy przygotowanych przez psychologa szkolnego, Anetę Nocoń.

W klasach młodszych poszerzano wiedzę dzieci na temat zagrożeń internetowych korzystając z filmów edukacyjnych „Owce w sieci”. W klasach starszych podejmowano temat hejtu w sieci oraz kwestie ochrony prywatności online. Wszystkie scenariusze bazowały na materiałach dostępnych na platformie edukacyjnej Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”.

Plakaty oraz informacje na temat bezpieczeństwa w Internecie można znaleźć na korytarzach szkolnych.