08 Października 2019

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września to dzień, w którym chcemy zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku, kraju pochodzenia i koloru skóry.

To, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Najważniejsza jest chęć poznania innych kultur, tradycji – po prostu ciekawość świata.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 roku. My również co roku wdrażamy działania mające na celu propagowanie nauki języków obcych. Uczymy się bawiąc, bawimy się ucząc.

W tym roku wszystkie klasy czytały dobrze wszystkim znane baśnie Hansa Christiana Andersena
w języku niemieckim i angielskim, a na lekcjach plastyki pod okiem pani K. Kownackiej powstały ilustracje na podstawie czytanych przez uczniów utworów.  Klasa IIa przygotowała zestaw przepięknych rysunków oraz słownictwo związane z czytaną baśnią – na apelu zaprezentowali swoją pracę i nauczyli młodszych kolegów kilku przydatnych słówek.

W naszej szkole uczniowie poznają dwa języki obce – język angielski i język niemiecki. Jednak dla chętnego nic trudnego i przygotowaliśmy jeden dialog w aż pięciu językach - w języku włoskim (dialog prezentowały Milena i Justyna – dialog przygotowała M. Chyb), rosyjskim (Kuba i Maks – T. Sulikowska), angielskim (Asia i Michał – A. Heba) i niemieckim (Ania i Angelika – I.Chudala).  Każdy z dialogów brzmiał ciekawie, ale największe zainteresowanie wzbudził dialog w piątym języku, czyli w języku migowym (Maja i Marysia – A. Nocoń).

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznawali język migowy – alfabet oraz podstawowe słowa, a nawet zdania. Wiktoria, Ania i Ola z klasy Va zaprezentowały na apelu dla klas I-IV alfabet, a Milena i Justyna „migały” dla starszych klas całe zdania. Okazuje się, że język migowy nie należy do najłatwiejszych.

W tym roku postanowiliśmy również nie zapomnieć o naszym języku ojczystym. W zeszłym tygodniu panie E.Tokarska
i D. Juszczyńska przeprowadziły w starszych klasach dyktanda. Znawcami polskiej ortografii okazali się : Paweł Pietruszka, Hanna Brzeska, Anna Grzyska, Elżbieta Tenus, Malwina Stępień,  Barbara Machoń, Dominika Onyszko, Maja Stelmach. Gratulujemy😊

Przeprowadziliśmy również sondę wśród uczniów zadając im pytania co to są języki obce i czy warto się ich uczyć. Sondę przeprowadziły Julia i Milena.

Za zaprezentowanie wszystkiego co robiliśmy odpowiedzialne były Oliwia i Julia. Dziękujemy wszystkim za pomoc i udział w Europejskim Dniu Języków Obcych.