14 Lutego 2018

III Konkurs Logopedyczny

Szura, szumi i szeleści – tworzymy gry logopedyczne

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w naszej szkole już po raz trzeci organizowany jest Konkurs Logopedyczny, który co rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Tym razem zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie gry logopedycznej, dzięki której, w trakcie zajęć logopedycznych, uczniowie będą mogli doskonalić wymowę trudnych polskich głosek (sz, ż, cz,, s, z, c, dz, ś, ź, ć,).

Cele konkursu: dbanie o poprawność językową; rozwijanie świadomości językowej; rozbudzanie zamiłowania do języka polskiego; doskonalenie umiejętności samokształcenia; pobudzanie wyobraźni i aktywności twórczej; motywowanie do wspólnej pracy ucznia, rodziców i nauczycieli nad poprawnością językową; uczenie zasad zdrowej rywalizacji; zachęcanie do działania na rzecz wspólnoty szkolnej.

Forma pracy: gra planszowa, karty do gry, memory, domino, historyjki obrazkowe, puzzle, gra komputerowa w programie Scratch i inne rodzaje gier pozwalające usprawniać wymowę głosek szeregu szumiącego (sz, ż, cz, ), syczącego (s, z, c, dz) lub/i ciszącego (ś, ź, ć, ). Technika pracy dowolna. Materiał językowy mogą stanowić sylaby, wyrazy, zdania bądź teksty skupione wokół jednej głoski, jednego szeregu głosek bądź wszystkich trzech szeregów.

Uczestnicy konkursu: uczniowie klas I-VII. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach:

1) klasy I-III; 2) klasy IV-VII. Grę logopedyczną można przygotować samodzielnie bądź maksymalnie w czteroosobowych grupach.

Termin dostarczania prac: 16 kwietnia 2018 r.

Termin ogłoszenia wyników: 27 kwietnia 2018 r.

Kryteria oceny: Pod uwagę będą brane następujące elementy: estetyka pracy, przydatność

i atrakcyjność gry oraz poprawność materiału językowego (sylab, wyrazów, zdań lub tekstów).

Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe!

Organizator:

Marta Chyb