Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

grosik banner

24 Marca 2014

Opis działań

Oto działania, które wybraliśmy do prezentacji w akcji "Ćwiczyć każdy może". Te zadania realizowane są od wielu lat i na pewno będą kontynuowane po zakończeniu akcji. Nie jest to także pełna oferta propozycji, jakie są do dyspozycji dzieci i ich rodziców.

Za przeprowadzenie akcji odpowiedzialni byli:
Kazimierz Janczak
Danuta Węglorz
Jolanta Kędra

Zobacz regulamin Akcji

Numer obszaru

Opis dokonań w obszarze

Odnośnik do strony

Obszar nr 1
”Ruch w szkole”

1. Lekcja wychowania fizycznego w klasie 3a. Temat: „Gry i zabawy w rzędach kształtujące siłę, zwinność, skoczność i wytrzymałość”. Prowadząca- Jolanta Kędra

konspekt zajęć

2. Lekcja wychowania fizycznego w klasie 6. Temat: „Wzmacnianie mięśni stóp poprzez ćwiczenia z piłkami”. Prowadząca- Danuta Węglorz

konspekt zajęć

Obszar nr 3
”Edukacja zdrowotna”

1. Projekt edukacyjny w klasach I-III „Śniadanie daje moc”. Projekt prowadzony jest od trzech lat. Ma na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i dbania o zdrowie. Każdego roku w projekcie biorą udział rodzice.

zobacz artykuł

2.Dzień ćwiczeń śródlekcyjnych. Celem akcji była promocja aktywności ruchowej jako elementu codziennego życia. Zamierzamy ćwiczenia śródlekcyjne wpisać w szkolną codzienność. Akcja przeprowadzona została przez uczniów we wszystkich klasach.

zobacz relację

3. Dzień prostego kręgosłupa. W tej akcji promocji aktywności ruchowej pokazujemy sposoby dbałości o własne zdrowie i elementy codziennego życia. Udział wzięły 2 klasy młodsze I i II oraz klasy IV - VI. Dzieci i młodzież na lekcjach wychowania fizycznego wykonywały ćwiczenia, które wcześniej przygotowali chętni uczniowie ukierunkowani przez nauczyciela. Będziemy starali się, aby ćwiczenia znalazły się na naszych lekcjach cyklicznie.

zobacz artykuł

4. Dzień lekkiego tornistra. Na lekcjach uczniom klas młodszych /nauczyciele/ i klasa IV, p. pielęgniarka i n-l w-f/ przypomniano jak należy szkolny plecak, tornister pakować i go nosić. Ten dzień przyniósł ciekawy przegląd zbędnych rzeczy zabieranych do szkoły. Znalazły się wśród nich /uczniowie IV klasy/ zabawka-ręka, tablet, mp 3, jakieś teczki w tym dniu niepotrzebne, dwa piórniki, termosy, karty z piłkarzami. Waga sprężynowa /dynamometr/ często wskazywał, że tornister waży więcej niż 10 - 15 procent wagi dziecka, to znaczy, że dźwiga ciężar zagrażający zdrowiu. Tornister należy dobrać do dziecka - lekki, regulowane szelki, usztywniana tylna ścianka. Małe dziecko należy nauczyć pakowania, aby nie nosiło niepotrzebnych rzeczy.

Zobacz relację

5. Dzień prawidłowej postawy ciała. W tym dniu uczniowie klas IV I VI na zajęciach wychowania fizycznego pod kierunkiem nauczyciela wykonywali ćwiczenia korekcyjne. Zwracano uwagę na ćwiczenia posturalne korygujące niedbałą postawę ciała. Ćwiczono mięśnie stóp oraz wzmacniano mięśnie brzucha i grzbietu bardzo ważne w utrzymaniu świadomej i prawidłowej postawy ciała.

Zobacz artykuł

6. Dzień przeciw otyłości. W naszej szkole ten temat zaczęliśmy realizować wcześniej, bo już cyklicznie dzieci obliczają swoje BMI. Są ważone i mierzone przez p. pielęgniarkę. Natomiast przed feriami uczniowie klas IV, V a, V b wykonali pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego określone zadania wokół hasła z gazetki szkolnej. W dniu 7.03.2014 w naszej szkole podsumowaliśmy naszą pracę dotycząca 12 zasad prawidłowego żywienia. Na naszej gazetce znalazły się informacje z zakresu prawidłowego żywienia / prace uczniów/. Uczniowie w ten sposób poszerzyli wiedzę i uświadomili sobie, że jakość jedzenia wpływa na zdrowie, a na zdrowiu nie warto oszczędzać. W klasach IV - VI na lekcjach wychowawczych młodzież obejrzała filmy edukacyjne : Kl. VI „Nadwaga , a otyłość”. Kl. V a i b „ Taniec”. Kl. IV „ Basen”. Klasy młodsze film edukacyjny „Dieta”. W tym dniu uczennice klasy V a zaprezentowały dzieciom naszej szkoły wiersze i krótką inscenizację na temat zdrowia. Martyna Rożek poprowadziła gimnastykę przy muzyce z uczniami klasy V a. Uczniowie klas II -VI rozwiązywali krzyżówki o zdrowiu.

Zobacz artykuł

7. Zajęcia w klasie IIIa. Temat : ”Co zrobić, żeby nie zachorować? Ubieramy się stosownie do pory roku.”.

konspekt + zdjęcia

8. Wyjazd na basen do Tarnowskich Gór. Celem wyjazdu, w którym udział wzięły chętne dzieci z klas III – VI naszej szkoły było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do podejmowania aktywności ruchowej oraz podnoszenia sprawności fizycznej.

Zobacz relację

konspekt 1

konspekt 2

konspekt 3

Obszar nr 5
Pozalekcyjne zajęcia sportowe

1. Przeprowadzenie zawodów gminnych

- w halowej piłce nożnej dziewcząt i chłopców.

- w indywidualnym i drużynowym tenisie stołowym

- w mini piłce ręcznej dziewcząt i chłopców

Zobacz artykuł

Zobacz scenariusz

Zobacz scenariusz

Zobacz scenariusz

2. V Turniej Drużyn Mieszanych. Turniej rozgrywany jest od pięciu lat w pierwszy dzień zimowych ferii. Celem turnieju jest zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej, zdrowego stylu życia wolnego od nałogów. W tym roku uczniowie klas I-III mogli grać z osobą dorosłą. Z tego zaproszenia skorzystał jeden rodzic. Turniej organizowany jest we współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym „Błyskawica” oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Prószkowie.

Zaproszenie na Turniej

Relacja z Turnieju

3. Lokalna Akcja Sportowa- III Turniej Malucha. Turniej rozgrywany jest od trzech lat a jego adresatem są uczniowie klas I-III. W tym roku z naszego zaproszenia skorzystała także jedna ze szkół z terenu naszej gminy. Turniej organizowany jest we współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym „Błyskawica” oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Prószkowie.

Zaproszenie na Turniej

Relacja z turnieju

Obszar nr 8
Aktywność w gronie rodziny

W ramach działań w tym obszarze przeprowadzone zostały zajęcia wychowania fizycznego w klasie 3 b z udziałem rodziców. Temat zajęć: „Gry i zabawy w rzędach kształtujące siłę, zwinność, skoczność i wytrzymałość”.

Zobacz artykuł

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code