Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

11 Kwietnia 2018

Czytanie na śniadanie

Książka i możliwość czytania,

to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.”

                                                                 Maria Dąbrowska

Dnia 10 kwietnia 2018 odbył się w naszej szkole projekt promujący czytelnictwo. Projekt „Moja Panama” adresowany był do uczniów klas I-III. Podczas pierwszej lekcji czytano książkę Janoscha pt. „Ach jak cudowna jest Panama”. Wybrani wcześniej uczniowie wcielili się w role bohaterów opowiadania, co sprawiło, że prezentowany tekst nie sprawiał wrażenia monotonnego. Dwie kolejne lekcje odbyły się w klasach z wychowawcami. Uczniowie realizowali takie zadania jak: list z podróży Misia i Tygryska, gromadzili informacje o Panamie, przygotowali życiorys Janoscha, wyszukiwali w tekście cechy bohaterów, a także odpowiadali na pytania: „Dlaczego ludzie czytają książki?”, „Co by było, gdyby na świecie nie było książek?”. Wszyscy uczniowie aktywnie i chętnie uczestniczyli w projekcie.


Klasy IV-VII otrzymały zadania projektowe do opracowania w oparciu o wybraną lekturę, następnie prezentowano jej fragmenty na apelu. Na zajęciach wykorzystano różne rodzaje literatury.


Prezentację otworzyła klasyka literatury polskiej- Inwokacja z Pana Tadeusza. Potem uczniowie czytali fragmenty książek podróżniczo- przygodowych Martyny Wojciechowskiej –Zuzu-mały pasterz z plemienia Himba , Happy-szczęśliwy orangutan z Borneo, literatury z „dreszczykiem”- Nelly Rapp i upiorna akademia, Opowieści(nie )dla wszystkich autorstwa Pawła Beręsewicza, Seria „Detektywi na kółkach” Marcina Kozła- Skrzynia władcy piorunów, a klasy siódme zaprezentowały literaturę popularnonaukową –Poradnik nastolatka, jak wytrzymać z dorosłymi i nie zwariować oraz Dlaczego tak jest?

„Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela.”- tymi słowami zaczerpniętym z twórczości Goethego zakończono spotkanie, a efekty zajęć projektowych można zobaczyć na korytarzach szkolnych.

Zapraszamy do korzystania z oferty naszej biblioteki szkolnej i poszukiwania ciekawej literatury dla siebie.

                                                                                                                                   Iwona Chudala,&Elżbieta Tokarska

                                                            

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code