Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

grosik banner

15 Grudnia 2011

Akademia Wiedzy o Unii Europejskiej

"Świąteczne news'y i hity"

Wielkimi krokami zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia. Aby mimo braku śniegu wprowadzić Was w świąteczny nastrój, codziennie będziemy prezentować po dwa świąteczne hity - jeden w języku angielskim, a drugi w języku niemieckim.

W naszym "funpack'u" otrzymacie również świątecznego news'a Puszcza oczko

HITS FOR TODAY

"Ihr Kinderlein kommet"

"I'm dreaming of a White Christmas"

NEWS FOR TODAY

Kartki świąteczne - Christmas Cards - die Weihnachtskarten

W 1843 roku Sir Henry Cole, urzędnik państwowy, zastanawiał się, jak upowszechnić wśród zwykłych ludzi niedawno uruchomioną Pocztę Publiczną. Namówił rysownika Johna Horeley'a, by zaprojektował specjalną kartkę z okazji Bożego Narodzenia. W pierwszym roku sprzedano tysiąc kartek, po jednym szylingu za sztukę.

Pierwsze drukowane kartki pojawiły się w 1846 r. Stały się bardzo popularne w latach 60-tych XIX wieku. Otrzymane kartki wieszano z dumą wokół kominka na specjalnych sznureczkach. Ich liczba mówiła o popularności rodziny. Zawieszone nad kominkiem kartki stanowiły część świątecznej dekoracji domu. Znikały wraz z całym wystrojem 6 stycznia - w święto Trzech Króli. Przegapienie tego terminu, a zwłaszcza zostawienie na podłodze choćby jednej igiełki ze świątecznego drzewka, miało przynosić nieszczęście. Pamiętajmy więc, aby noworoczne porządki robić bardzo dokładnie:)

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code