Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

21 Grudnia 2011

Akademia Wiedzy o Unii Europejskiej


"Świąteczne news'y i hity"

HITS FOR TODAY

Twelve Days of Christmas

Weihnachtszeit

NEWS FOR TODAY

Skarpetki przy kominku

W czasach wiktoriańskich kominek z palącym się w nim drewnem stanowił centralne miejsce salonu. Przy nim wieczorami zbierała się rodzina. Zwłaszcza podczas adwentu, gdy codziennie wspólnie zapalano poświęconą świecę, odmierzającą dni do świąt.

Przed świętami dzieci spisywały na kartce wszystkie swoje prośby i wrzucały ją do ognia. Z kształtu dymu Mikołaj odczytywał życzenia malców. Prezenty rozpakowywane są na ogół rano w pierwszy dzień świąt. Wzajemne dawanie sobie prezentów to tylko symbol największego prezentu, jaki otrzymała ludzkość od Boga - Jezusa.

Weihnachtsmarkt - Christkindlesmarkt – Jarmark bożonarodzeniowy

Jarmarki bożonarodzeniowe organizuje się we wszystkich krajach niemieckojęzycznych a ostatnio również w wielu krajach Europy. Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV, a w Austrii końca XIII wieku.

Typowy jarmark odbywa się najczęściej na rynku lub na placach starego miasta. Nie może na nim zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze itp. Jarmarkom towarzyszą różnego rodzaju występy artystyczne, koncerty charytatywne, prezentacje np. szopek bożonarodzeniowych. Najbardziej znany jest Christkindlesmarkt w Nürnberg, który odwiedza corocznie ponad 2 miliony ludzi.

Każdego roku w piątek przed pierwszą niedzielą adwentu o godz. 17.30 zapalają się bożonarodzeniowe światełka na rynku w Norymberdze. Tysiące ludzi przybywa na otwarcie tego jarmarku i w skupieniu oczekuje na pojawienie się Dzieciątka na emporze kościoła Najświętszej Marii Panny. Dzieciątko tradycyjnym świątecznym prologiem, otwiera Christkindlesmarkt słowami:

" Das Christkind lädt zu seinem Markte ein und wer da kommt, der soll willkommen sein."

co w tłumaczeniu brzmi: „Dzieciątko zaprasza na swój jarmark a kto tam przychodzi, jest mile widziany“


©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code