Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

grosik banner

29 Maja 2014

Projekt "Kubuś Puchatek"

Badania przeprowadzone przez różne instytucje potwierdzają, że codzienne czytanie dzieciom wpływa znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych oraz podnosi poziom czytelnictwa wśród uczniów. Fundacja "Cała Polska Czyta Dzieciom" wystąpiła do Ministerstwa Edukacji Narodowej o włączenie codziennego czytania uczniom do programów wszystkich szkół i przedszkoli. Nie czekając na wdrażanie zmian sami postanowiliśmy działać w tym kierunku, dlatego rozpoczęliśmy we wszystkich klasach I-III wspólny projekt "Kubuś Puchatek". Polegał on na czytaniu przez nauczycieli (ale także zaproszonych rodziców) tej książki.

Do projektu zaprosiliśmy także grupę przedszkolną. Są to dzieci, które od września będą uczniami naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wspólne działania sprawią, że szkoła będzie dla nich miejscem, do którego pójdą z radością. W ramach projektu klasy trzecie udały się do przedszkola, aby czytać swoim młodszym kolegom książkę, którą poznały w szkole. W środę 28 maja przedszkolaki zjawiły się w szkole i razem z uczniami klas drugiej i trzecich podsumowaliśmy projekt. Było wspólne czytanie, oglądanie fragmentów bajki, nauka piosenek, prace plastyczne i rozmowy na temat przygód bohaterów. Po dwóch godzinach zabawy nadszedł czas pożegnania. Radosne i uśmiechnięte twarze wszystkich dzieci świadczyły o tym, że pomysł się spodobał. My nauczyciele mamy świadomość, że czytanie dzieciom to skuteczny sposób na wychowanie czytelnika – człowieka, który stale poszerza swą wiedzę i buduje mądrość. Ludzie, którzy czytają, podejmują lepsze decyzje, mają szansę na lepszą pracę, lepsze relacje z ludźmi, a nawet na dłuższe życie. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – czytajmy im. Warto zacząć od urodzenia, gdyż fundamentem umiejętności językowych jest dobre osłuchanie się z bogatym i poprawnym językiem, jaki niesie tekst literacki – i nie zaprzestawać, gdy dziecko potrafi już czytać samo, gdyż samotne zmaganie się z tekstem jest dla niego przez długi czas zajęciem trudnym i zniechęcającym. Mamy nadzieję, że podobny projekt zrealizujemy także w przyszłym roku szkolnym, już z nowymi uczniami i dla kolejnych przedszkolaków.

Zespół nauczycieli klas I-III PSP w Prószkowie

Galeria zdjęć:

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code