Nasza strona używa "ciasteczek" (cookies). Dzięki temu działa lepiej. Korzystając nadal z naszej strony bez dokonywania zmian w ustawieniach przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. B.Koraszewskiego
ul. Szkolna 6
46-060 Prószków 
77 46 48  083
pspproszkow@poczta.onet.pl

 

17 Listopada 2018

Język niemiecki

 

 

Sesam öffne dich!"-  "Sezamie otwórz się!"  tymi słowami rozpoczęły się dnia 13 listopada 2018  warsztaty językowe dla uczniów klasy 4 a i 4c, które poprowadziły pani Karin Wedra oraz pani Barbara Greiner -Burkert wykształcone gawędziarki z Niemiec.  Za pomocą ilustracji i teatrzyku Kamishibai panie przedstawiły  opowiadanie " O dzieciole, który chciał się ożenić"  "Vom Specht , der heiraten wollte". Uczniowie aktywnie brali udział w tym przedstawieniu podpowiadając proste słowa po niemiecku a także kończyli powtarzające się zdania. 
Pani Wedra pomogła również uczniom wymyslić swoją bajkę, której akcja toczyła się w lesie niedaleko Prószkowa. Uczniowie klasy 4a wykonali ilustracje do tej bajki.
Spotkanie to było możliwe, dzięki współpracy ze  Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych oraz Instytutem Goethego w Krakowie, którzy finansowali ten projekt.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2018/19


 

30 maj 2018
W III edycji konkursu „Erlebnisreise mit Deutsch -Z niemieckim w drogę”  uczniowie wykonywali plakaty nawiązujace do tematu „Deutsch um uns herum” - "Niemiecki wokół nas"

 

Zostalismy wyróżnieni za ponowny udział w konkursie. 

12.04.2018

XXIV KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU NIEMIECKIM „MŁODZIEŻ RECYTUJE POEZJĘ

W XXIV Konkursie recytatorskim w języku niemieckim „Jugend trägt Gedichte vor” - „Młodzież recytuje poezję“ organizowanym od 24 lat przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie Łukasz Chowaniec z kl . IV, uczeń pani E. Szczurek oraz Jakub Świerc z klasy VI – uczeń pani B. Sonsały.
W etapie rejonowym wzięło udział ok. 400 najlepszych uczestników z gmin. Jakub Świec zdobył wyróżnienie i otrzymał nagrodę książkową.

„Erlebnisreise mit Deutsch -Z niemieckim w drogę” , to projekt realizowany przez Goethe-Institut we współpracy z wydawnictem LektorKlett, skierowany przede wszystkim do szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych. nasza szkoła przystapila do drugiej edycji tego konkursu. Wzięli w nim udział uczniowie klas  V -VII .

Celem konkursu jest:
-promocja nauki języka niemieckiego wśród uczniów szkół podstawowych i  gimnazjów.
- pozyskanie jednego ze 150 pakietów z materiałami dydaktycznymi w kategorii szkół podstawowych. Pakiet zawiera m. in. gry językowe, grafiki, plakaty oraz karty pracy, do wykorzystania w nauce języka niemieckiego.
Naszym zadaniem było  zaprojektowanie kartki z wakacji, napisanie pozdrowień z wykorzystaniem podanego słownictwa.
Uczniowie pracowali w grupach, mogli korzystać z pomocy rodzeństwa, rodziców lub nauczycieli.

Efekt: Przesłaliśmy prace 5 grup. Nasza szkoła znalazła się w grupie 15 zwycięskich szkół z całej Polski. Zwyciężyła praca uczniów kl. VII  pt."Mit Sissi und Franz ans Meer"
Nagrodą w tym konkursie był „ Erlebnisreise Box” z pomocami dydaktycznymi do języka niemieckiego. Jako nagroda niespodzianka- audiobook wydawnictwa Pons.


„Monster auf Reisen / Potwory w drodze”

Zadaniem konkursu było wykonanie pracy plastycznej na podanym wzorze. Kreatywny potwór miał odbywać podróż i promować język niemiecki. Projekt realizownany był w klasie 3a, 5, 6 i 7a i 7b. 

 

...........................................................................................................................................................................................

ARCHIWUM     2014 
Projekt "Kubuś Puchatek"

Badania przeprowadzone przez różne instytucje potwierdzają, że codzienne czytanie dzieciom wpływa znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych oraz podnosi poziom czytelnictwa wśród uczniów. Fundacja "Cała Polska Czyta Dzieciom" wystąpiła do Ministerstwa Edukacji Narodowej o włączenie codziennego czytania uczniom do programów wszystkich szkół i przedszkoli. Nie czekając na wdrażanie zmian sami postanowiliśmy działać w tym kierunku, dlatego rozpoczęliśmy we wszystkich klasach I-III wspólny projekt "Kubuś Puchatek". Polegał on na czytaniu przez nauczycieli (ale także zaproszonych rodziców) tej książki.

Do projektu zaprosiliśmy także grupę przedszkolną. Są to dzieci, które od września będą uczniami naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wspólne działania sprawią, że szkoła będzie dla nich miejscem, do którego pójdą z radością. W ramach projektu klasy trzecie udały się do przedszkola, aby czytać swoim młodszym kolegom książkę, którą poznały w szkole. W środę 28 maja przedszkolaki zjawiły się w szkole i razem z uczniami klas drugiej i trzecich podsumowaliśmy projekt. Było wspólne czytanie, oglądanie fragmentów bajki, nauka piosenek, prace plastyczne i rozmowy na temat przygód bohaterów. Po dwóch godzinach zabawy nadszedł czas pożegnania. Radosne i uśmiechnięte twarze wszystkich dzieci świadczyły o tym, że pomysł się spodobał. My nauczyciele mamy świadomość, że czytanie dzieciom to skuteczny sposób na wychowanie czytelnika – człowieka, który stale poszerza swą wiedzę i buduje mądrość. Ludzie, którzy czytają, podejmują lepsze decyzje, mają szansę na lepszą pracę, lepsze relacje z ludźmi, a nawet na dłuższe życie. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – czytajmy im. Warto zacząć od urodzenia, gdyż fundamentem umiejętności językowych jest dobre osłuchanie się z bogatym i poprawnym językiem, jaki niesie tekst literacki – i nie zaprzestawać, gdy dziecko potrafi już czytać samo, gdyż samotne zmaganie się z tekstem jest dla niego przez długi czas zajęciem trudnym i zniechęcającym. Mamy nadzieję, że podobny projekt zrealizujemy także w przyszłym roku szkolnym, już z nowymi uczniami i dla kolejnych przedszkolaków.

Zespół nauczycieli klas I-III PSP w Prószkowie

Galeria zdjęć:

 

©2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie
design code